Terapia manualna -  zabiegi manualne oddziaływujące na całe ciało człowieka, wpływające na narząd ruchu, postawę ale i na układ nerwowy i narządów wewnętrznych. W przeciwieństwie do działania objawowego skoncentrowanego na bolesnej lub zaburzonej okolicy wykonywane są często w innych miejscach organizmu człowieka.

Mobilizacja stawów – to uruchamianie stawów o zmniejszonej ruchomości np. po zdjęciu opatrunku gipsowego, przy długotrwałym przeciążaniu określonej okolicy ciała. Stosowane dotychczas tradycyjne sposoby uruchamiania stawów poprzez ćwiczenia czynne i bierne bądź ćwiczenia redresyjne mogą powodować niestabilność stawu i w konsekwencji powstawanie zmian zwyrodnieniowych.

Mobilizacje tkanek miękkich – techniki terapeutyczne uruchamiania i rozluźniania tkanek miękkich: mięśni, powięzi, których nadmierne napięcia, zrosty powodują przeciążenia  i bóle stawów.  Szczególną uwagę zwraca się na układ powięziowy dotychczas zupełnie niedostrzegany w terapii, powodujący zmiany w postawie ciała i funkcjonowaniu stawów. Wykorzystywane są tu techniki: poizometryczna relaksacja mięśniowa, techniki aktywnego rozluźniania, mięśniowo-powięziowe rozluźnianie, terapia punktów spustowych.